Gözenekler için Cilt Bakım Rehberi

Gözenekler, cildin doğal olarak sahip olduğu minik açıklıklardır. Ancak zamanla genetik faktörler, yaşlanma, fazla sebum salgısı ve çevresel etkenler nedeniyle bu gözenekler genişleyerek cildin pürüzsüzlüğünü kaybetmesine neden olabilir. Gözeneklere dair bilmemiz gereken en önemli konu, onların her zaman orada olduğunu bilmek. Peki biz gözeneklerin gittiğini nasıl mı düşünürüz? Gözenek açıklıkları küçüldüğü ve belli bir yarıçapın altında açıklığa sahip olduğunda cildimiz bunları görmez ve bu sayede gözeneklerin “yok olduğu” fikrine kapılırız. Bu durumda, asıl çözüm gözeneklerin açıklığını nasıl kontrol edebileceğimizi ve gözenekli görünümü hangi yollarla hafifletebileceğimizi öğrenmekten geçiyor. Doğru bir cilt bakım rutini ve etkili içeriklerle cildindeki gözenek görünümünü hafifletmek mümkün. SoapyLog’un bu bölümünde gözeneklerle etkili şekilde baş etmenin yollarını ele alacağız!

Gözenekler için Cilt Bakım Rehberi

Gözenek Nedir?

Hepimizin cildinde bulunan küçük açıklıklar olan gözenekler, cildin doğal yağ veya diğer bir adıyla sebum üretimini ve hava almasını sağlıyor. Cildimizdeki gözeneklerin boyutları birçok etkene göre değişebilir. Cilt bakımında gözenekli görünümü azaltmak için öncelikle bu gözeneklerin oluşmasının nedenlerini incelememiz gerekiyor. Çünkü gözenekler yalnızca yağlı ciltlerde oluşmuyor. Yaşlanma belirtisi olarak da ortaya çıkabilen gözeneklerin nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Gözenekler cildin nefes almasının yollarından biri. Dolayısıyla, iyi temizlenmeyen ciltte gözenekler nefes alabilmek için genişler.
 • İyi nemlendirilmeyen ciltlerde de gözenekler genişleme eğilimindedir. Çünkü, cildi nemlendirmek için üretilen “fazla sebumun” atılabilmesi için daha geniş bir açıklığa ihtiyaç duyuyor.
 • İçeriklerin komedojenik olmayan şekilde seçilmesi gerekli. Aksi takdirde ciltte sebum miktarı yine normalden fazla olacak ve gözenekler genişleme eğiliminde olacaktır.Fazla makyaj kullanımı, güneş koruyucu ve makyajın iyi arındırılmaması da gözeneklerin genişlemesine sebep oluyor.

Gözenek Görünümünü Hafifletmek İçin İpuçları!

 • Temizlik: Cildini düzenli olarak temizlemek, gözeneklerin tıkanmasını önleyerek genişlemelerini engeller. Nazik ve cilt tipine uygun bir temizleyici ile sabah akşam cildini temizle. Cildini çok fazla, sert masaj hareketleri ve aşırı sert sürfaktan içerikleriyle temizlemenin de cildi kuruttuğunu unutma. Çok fazla kuruyan cilt fazla sebum üretir. Bu da gözeneklerin genişlemesine sebep olur.
 • Serum: Gözeneklerde yüksek etkiler bırakacak ürünlerden biri de serumlar. Bu yüzden cildindeki gözenekli görünümü azaltma amacıyla serum kullanabilirsin. Sebum üretimini dengeleyen ve gözenekli görünümü azaltan kanıtlı içeriklere sahip Pore’fect Essential Balance Serum’a göz atabilirsin.
 • Nemlendirme: Cildini nemlendirmek, kuruluktan kaynaklanan fazla sebum üretimini ve bu sebeple meydana gelebilecek gözenek problemlerini azaltabilir. Gözeneklerin görünümünde yüksek etkili ve patentli içeriğe sahip Advanced Pore’fection Nemlendirici Krem’i inceleyebilirsin.
 • Güneş Koruması: Güneşin zararlı etkilerinden korunmak, cildin genç kalmasına ve yaşlanma belirtileri sebebiyle ortaya çıkabilecek gözeneklerin daha küçük görünmesine yardımcı olabilir.
 • Doğru Makyaj Ürünleri: Gözenekleri tıkamayan, hafif formülde makyaj ürünleri kullanmak önemli adımlar arasında. Özellikle makyaj ürünleri çok fazla sayıda komedojenik içerikler barındırabilir. Bu durumda bütün gün cildinin bu makyaj ürünlerine maruz kaldığını bir düşün! Gözeneklerinin görünümünde ilerleme kaydetmek istiyorsan kullandığın makyaj ürünlerinin içeriğine çok dikkat et.

Gözenekler İçin Etkili İçerikler

 • Bitkisel özler ve aktifler: Çoğu zaman içeriklerde özler olarak geçen bu içerikler, cilt bakımında çığır açan özelliklere sahip. Her bitkinin farklı meyveleri, yaprakları veya kökleri cilde farklı faydalar sağlayabilir. Özellikle lotus, ananas ve elma bitkilerinin ekstraktları ciltte doğal bir gözenek sıkılaştırma etkisi sunmada etkili.
 • Salisilik asit: Yağları çözen ve gözenekleri temizleyen salisilik asit, gözenek görünümünü azaltmada öne çıkan içerikler arasında.
 • Niasinamid (B3 Vitamini): Cilt bariyerini güçlendiren niasinamid, sebum üretimini dengelemede rol alarak gözenekleri sıkılaştırabilir.
 • Çinko: Çinko içeriği özellikle sebum üretimini dengelemede başarılı içeriklerden biri. 5α-Reductase enziminin (sebum üretmede etkili) inhibe ederek yağlı görünümü kontrol altına alır. Bu içerik sayesinde regüle olan sebum sayesinde gözeneklerin görünümü hafifler.
 • Retinoidler: Cildin yenilenmesine yardımcı olan retinoid içerikler, gözenek görünümünü hafifletebilir.
 • Hyalüronik asit: Cildi nemlendirerek, gözeneklerin daha küçük görünmesine yardımcı olabilir.

Yorum yap

Yorumlarınızın sayfada görünebilmesi için önce onaylanması gerekir.

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.


Doğanın Canlandırıcı Gücü: Yeşil Çay

Cilt bakım dünyasında büyük etki yaratan içeriklerden yeşil çay ekstraktı, cilt sağlığı ve güzelliği için benzersiz faydalar sunan güçlü özelliklere sahip.

SoapyLog'u Oku
Çığır Açan Cilt Teknolojisi: Peptidler

Son yıllarda adını daha sık duyduğumuz peptidler, gelişen teknolojinin sunduğu etkileyici dermotolojik faydalara sahip bileşenler olarak karşımıza çıkıyor.

SoapyLog'u Oku
Papaya Ekstraktı: Tropikal Mucize

Papaya ekstraktı, tropik meyve papayadan elde edilen ve cilt lekelerine karşı etkinliği ile popüler olan bir cilt bakım içeriği olarak karşımıza çıkıyor.

SoapyLog'u Oku